Pri organiziranju vsebine na vašem spletnem mestu ni zlatega standarda, pa naj gre za strani s seznamom izdelkov, strani s podrobnostmi o izdelku, objave v spletnem dnevniku ali celo slike. Vendar pa je rešitev, ki jo ponuja večina sistemov za upravljanje vsebine (CMS), strani in oznake kategorij SEO.
Strani s širokimi kategorijami (npr. moške srajce, ženski čevlji) in bolj specifične strani z oznakami (npr. bela srajca, črne kavbojke itd.) vam lahko pomagajo ustvariti učinkovit organizacijski sistem. Kljub temu, da so uporabni, lahko preveč strani s kategorijami in oznakami povzroči težave. Natančneje, lahko vplivajo na učinkovitost optimizacije iskalnikov (SEO).
V tej objavi bom opisal morebitne težave nepotrebnih ali pretiranih strani s kategorijami in oznakami. Predstavil bom tudi rešitev za to težavo – noindexing – in delil primer odjemalca pri Ultimo Imperio Digital, ki poudarja prednosti dobro postavljene oznake noindex.
Če se sprašujete, ali lahko oznaka noindex reši vaše težave z SEO, berite dalje.
Kakšne težave povzročajo nepotrebne strani s kategorijami in oznakami?
Večina pomislekov v zvezi s stranmi s slogom kategorij in oznak ter njihovim vplivom na uspešnost SEO spada v eno od dveh kategorij:
- Konflikti pri rangiranju
- Težave z globino pajkanja / index bloat issues
V zvezi s prvo kategorijo lahko konflikti pri razvrščanju, nepotrebne strani s kategorijami in oznakami kanibalizirajo ustrezno vsebino na vašem spletnem mestu. To pomeni, da vaše notranje strani tekmujejo za enak promet. Kar zadeva drugo kategorijo, težave s pajkom/indeksiranjem, morate najprej razumeti, kaj je bot za pajkanje iskalnika in kako deluje.
Bot za pajkanje iskalnika, včasih imenovan tudi pajek ali spletni pajek (crawler ali a web spider), je program, ki pajka po svetovnem spletu, da vzdržuje seznam aktivnih URL-jev. Ko so te strani preiskane, se nato indeksirajo v iskalnikih. To pomeni, da se lahko prikažejo v rezultatih iskanja. Število aktivnih strani na internetu nenehno niha. Kako torej roboti za pajkanje vedo, katere strani morajo pajkati?
Boti za pajkanje uporabljajo datoteko spletnega mesta robot.txt, ki vsebuje zemljevid spletnega mesta ali seznam URL-jev spletnega mesta:
Ko začne pajkati, lahko najde tudi druge URL-je prek notranjih povezav na preiskanih straneh. Preiskal bo tudi te strani. Vendar roboti za pajkanje nikakor ne morejo preiskati vsake posamezne strani na spletnem mestu. Kot taki preiščejo strani, ki se zdijo najpomembnejše.
To je lahko težava za spletna mesta s številnimi nepomembnimi stranmi, vključno s stranmi s kategorijami in oznakami. Povzročijo lahko "index bloat issues", kar pomeni, da bot za pajkanje išče nepotrebne strani. To negativno vpliva na proračun za iskanje po vsebini spletnega mesta, kar na koncu pomeni, da se izpustijo dejansko ustrezne strani.
Kako je UI Digital pomagal naši stranki pri presežnih straneh s kategorijami in oznakami
Leta 2017 sem ustanovil svojo agencijo za digitalno trženje Ultimo Imperio Digital in Digitalni Marketing Slovenija. V mislih sem imel en cilj: pomagati podjetjem pri optimizaciji, spletnem oglaševanju, rasti in preobrazbi. Moja ekipa je v tem času sodelovala s stotinami strank.
V tem primeru je stranka A prejemala promet na eno od svojih /tag/ strani. Čeprav to ni nujno slabo, je bilo za to stranko zelo slabo. Zakaj? Stran /tag/ je imela zelo podoben URL kot stran za prijavo njihove programske opreme. To je povzročalo veliko zmede med uporabniki spletnega mesta in povzročilo obliko notranje kanibalizacije.
Kako je UI Digital pomagal?
Z uporabo Google Search Console sem analiziral, kako je odstranitev nepotrebnih strani s kategorijami in oznakami povzročila povečanje prometa na dejanskih straneh, na katere smo želeli, da bi jih obiskali uporabniki.
Pa si poglejmo.
Kakšne rezultate je dosegel UI Digital z neindeksiranjem strani?
Zaradi poenostavitve bom primarni URL imenoval stran za prijavo, URL oznake pa stran z oznako. Prvi korak v analizi je bil primerjava strani za prijavo in strani z oznako.
Tukaj je jasno, da je promet razdeljen med stranjo za prijavo in stranjo z oznakami. Čeprav stran z oznakami morda prejema precej manj prometa kot stran za prijavo, je še vedno povzročala zmedo in uporabnike odganjala od ciljnega URL-ja. Kot bi lahko pričakovali, je to posledica dveh strani, ki tekmujeta za iste poizvedbe:
Pri tem očitnem primeru kanibalizacije je ekipa pri UI Digital priporočila URL-je brez indeksiranja, ki stranki niso služili. To vključuje stran z oznako, ki je bila zamenjana za stran za prijavo. Po tej spremembi je Google Search Console nakazal, da je prišlo do takojšnjega padca klikov na stran z oznako in povečanja klikov na dejansko stran za prijavo:
Zdaj pa si oglejmo neposreden vpliv tega neindeksiranja na obe strani posebe
Najprej je stran za prijavo. Z uporabo Google Search Console sem analiziral klike in prikaze v dveh časovnih obdobjih. Primarni časovni razpon je bil od 1. maja 2023 do 31. maja 2023 (polne črte) z medletno primerjavo s 1. majem 2022 do 31. maja 2022 (pikčaste črte). To zagotavlja, da vidimo podatke po neindeksiranju (2023) in pred neindeksiranjem (2022).
Upoštevajte, da je 5000+ klikov razlika med letom in 23,5 tisoč več prikazov med letom. Da bi zgornji graf dobil nekaj konteksta, sem analiziral tudi iskalne poizvedbe, ki so ustvarjale klike in prikaze za stran za prijavo:
Pomembno je omeniti, da je »prijava [blagovne znamke]« skupaj z izpeljavami povečala število klikov in prikazov iz leta v leto, tako kot celotna stran.
Zdaj pa si poglejmo stran z oznakami. Tako kot za stran za prijavo sem analiziral klike in prikaze za stran z oznako. Primarni časovni razpon je bil od 1. maja 2023 do 31. maja 2023 (polne črte) z medletno primerjavo s 1. majem 2022 do 31. maja 2022 (črtkane črte).
Na zgornji sliki je stran z oznako maja 2023 zabeležila nič klikov in nič prikazov zaradi neindeksiranja vsebine. To je jasno razvidno tudi iz izgube klikov iskalne poizvedbe po neindeksiranju:
Z dodajanjem oznake noindex na to stran Google ni več serviral tega kanibalizirajočega dela vsebine, ki se je uvrščal za iste poizvedbe kot osnovna stran za prijavo. To je pomagalo preprečiti zmedo našimi uporabnikom in tudi Googlu. Poleg tega je to zmanjšalo "index bloat issues" pri iskanju po vsebini in počistilo število URL-jev, ki smo jih dejansko želeli indeksirati, v primerjavi s tistimi, ki niso imeli vrednosti ali so imeli celo negativne učinke, kot je zgornji.
Ta strategija ni priporočljiva v VSEH scenarijih, vendar je to poseben scenarij, v katerem je koristila stranki. To je pogost primer, ko je »it depends« v SEO dejansko točen.
Kdaj indeksirati ali neindeksirati strani?
Kot je navedeno zgoraj, so strani brez indeksiranja v veliki meri taktika SEO »it depends«. Kako torej veste, kdaj indeksirati ali neindeksirati strani na vašem spletnem mestu?
Indeksirane strani bi morale uporabniku zagotavljati vrednost. To so strani, za katere želite, da jih iskalniki prikažejo, da jih uporabniki lahko najdejo. Največji razlog, da ne indeksirate strani na svojem spletnem mestu je, ko obstaja nevarnost kanibalizacije. To pomeni, da je vsebina strani – ali URL – tako podobna prednostni strani na vašem spletnem mestu, da odvrača obiske s prednostne strani.
Prav tako lahko ne indeksirate strani, ki je ne potrebujete za javno oglaševanje. Na primer ciljana ciljna stran , na katero se povežete iz e-poštnega glasila, ali prijavni portal za stranke z aktivnim računom. Prav tako ne indeksirajte uprizoritvenih okolij in strani, zaščitenih z geslom.
Pogosto zastavljena vprašanja
Oznake spletnega mesta so ključne besede ali izrazi, ki se uporabljajo za kategorizacijo vsebine. Na primer, objava v spletnem dnevniku o digitalnem trženju lahko vključuje marketinško oznako. Označevanje na spletnem mestu je torej poskus združevanja podobne vsebine, da bi jo lažje našli.
Kategorije so široke teme, ki so namenjene organiziranju vsebine na spletnem mestu. Na primer, če imate blog z recepti, imate lahko kategorije, kot so "zajtrk", "kosilo", "večerja" itd. Oznake so bolj specifične oznake in vsak del vsebine ima lahko povezanih več oznak. Če nadaljujemo s primerom spletnega dnevnika z recepti, bi bilo to tako, kot da bi recept za piščanca "alfredo" označili z vsako od glavnih sestavin, kot so »piščanec«, »testenine«, »smetana« itd.
Oznaka noindex je oznaka, dodana spletni strani, ki robotom za pajkanje pove, naj ne indeksirajo URL-ja. Kot taka se stran ne pojavi v rezultatih iskalnika. Oznaka nofollow je oznaka, dodana spletni strani, ki robotom za pajkanje pove, naj ne pajkajo URL-jev, povezanih s to stranjo. Spletna stran je lahko označena kot noindex, nofollow ali celo oboje hkrati.
Zaključek
Ko gre za organiziranje vsebine na vašem spletnem mestu, so lahko kategorije in oznake vaši najboljši prijatelji. Vendar morate biti pozorni, da ni preveč indeksiranih strani s kategorijami in oznakami.
Tu pride v poštev oznaka noindex.
Če ne indeksirate odvečnih strani s kategorijami in oznakami, odpravite tveganje za kanibalizacijo vsebine in zmanjšate težave z napihnjenostjo pajkanja. To je zmaga za uspešnost vašega spletnega mesta in zmaga za uporabnike spletnega mesta, ki bi jih sicer lahko zmedla odvečna vsebina.
Stopite v kontakt z nami:
ads@googlemarketing.si
Kontaktirajte nas preko Skype aplikacije 24/7: